3
Mart

Kondansatör Çeşitleri ve Sembolleri

Yazan: alyen  |  Kategori: Elektronik Bilgiler  |  Okunma: 6.944 kere  | 

Merhaba arkadaşlar;

Bir önceki yazımda kondansatör tanımı, yapısı, ast ve üst katlarından bahsetmiştim. Bu yazımda ise kondansatör çeşitleri ve kondansatör sembollerinden bahsedeceğim.

Kondansatörler sabit kondansatörler ve ayarlı kondansatörler olmak üzere genel iki başlık altında toplanır. 

1. Sabit Kondansatörler

Adından da anlaşılabileceği üzere kapasitesi sabit kalan (değişmeyen) kondansatörlerdir. Kutuplu yada kutupsuz sabit kondansatörler vardır. Kutuplu kondansatörler de artı(+) ve eksi(-) uçlarının devreye doğru bağlanması önemlidir. Eğer devreye ters bağlanırsa levhalarda aşırı ısınma olması sonucunda kondansatör delinebilir.

Sabit Kondansatör Sembolü

1.1.  Film Kondansatörler

Film kondansatörlerde dielektrik malzeme olarak plastik bir malzeme olan polistren film, polyester film gibi malzemeler ya da metal kaplı polyester film kullanılır.

✔ Polyester Film Kondansatörler
✔ Polistren Film Kondansatörler

✔ Metal Kaplı Film Kondansatörler

Tüm bu kondansatörlerin sembolü sabit kondansatör sembolü ile aynıdır.

1.2. Seramik Kondansatörler


Seramik kondansatörlerde dielektrik malzeme olarak seramik kullanılmıştır. Görünüşü itibari ile mercimek kondansatör olarak da adlandırılır. Kapasiteleri düşük enerji kayıpları ise az olduğundan çoğunlukla yüksek frekanslı devrelerde kullanılır. Kutupsuzdur. Sembolü sabit kondansatör sembolü ile aynıdır.

1.3. Mika Kondansatörler


Mika kondansatörlerde dielektrik malzemesi olarak yalıtkanlığı çok yüksek olan mika kullanılmıştır. En çok kullanılan kondansatör tipidir. Sembolü sabit kondansatör sembolü ile aynıdır.

1.4. Elektrolitik Kondansatörler


Elektrolitik kondansatörlerde dielektrik malzemesi olarak yalıtkan görevi gören ve asit borik karışımına emdirilmiş ince bir oksidan zarı kullanılır. Elektrolitik kondansatörlerde iletken olarak tantalyum yada alüminyum levhalar kullanılır. Çok yüksek kapasitelere ulaşmak mümkündür. Kutuplu ve kutupsuz olarak üretilir.

Kutuplu Kondansatör Sembolleri:

1.5 SMD Kondansatörler


SMD kondansatörler çok katmanlı elektronik devre kartlarına yüzey temaslı olarak monte edilmeye uygun yapıda üretilmiştir. Boyutları diğer kondansatörlere göre çok daha küçüktür.

2. Ayarlı Kondansatörler

Kapasite değerleri değişebilen kondansatörlere ayarlı kondansatör denir.

2.1 Varyabl Kondansatör

Varyabl kondansatörlerde kapasite değeri elle ayarlanır. Levhalar arasında plastik ya da hava bulunur.

Varyabl Kondansatör Sembolü


2.2 Trimer Kondansatör


Trimer kondansatörlerde sığa tornavida gibi yardımcı bi aletle ayarlanır. Tek bir defa ayar yapılan yerlerde kullanılır.

Evet arkadaşlar bir yazının daha sonuna geldik. Saat 12yi geçti uykum geldi ama yazıyı bitirmeden yatmayayım dedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere :)

 Yazının Etiketleri  

4 Yorum yapılmış

 • aysel
  03 Nisan 2011 | Cevapla

  ya yazı çok sper olmş ama bzm hoca bnlarn hpsini werdi ama bize bna smd kondansatörlern kullanım alanları gerek lütfn yardmcı olursanız çok memnun olrm şimdiden t.e

 • zehra
  13 Nisan 2011 | Cevapla

  yazı çk işime yaradı ya teşkkr edrm

 • Harika
  17 Nisan 2011 | Cevapla

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 • otelbegen
  12 Ağustos 2011 | Cevapla

  kondansatör nedir?
  kondansatöre ilişkin resimli örnekler mevcut mudur?

Yorum yapınhaberler